Sizden Sorular

Çanakkale, İstanbul gibi olur mu? (İrfan T.)

Çanakkale tabi ki İstanbul gibi olmaz. İstanbul ile kıyaslayamayız ama Bursa’ya yakın olabilir diyebiliriz. Her yerin kendince bir diğer yere nazaran coğrafi ve zenginlik bakımından farklılıkları var. Bursa yıllarca üretim ve sanayide İstanbul’dan sonraki 2. şehirdi. Şimdi de Çanakkale Bursa ile yarışabilecek konuma getirilecek. Devlet planına göre; Çanakkale nüfusu 3 katına çıkartılacak. Yatırımlarla ve planlarla da amaçlanan Çanakkale bölgesinin coğrafi ayrıcalıklarını da kullanarak İstanbul ve Bursa’nın üretimin, ticaret, ulaşım yükünü almasını sağlamak.

Çanakkale 'den mi yoksa Bursa Karacabey 'den mi yer almalıyız? (Hasan A.)

Bursa -Karacabey Hürriyet Mahallesinde yeni imarı açılmış yerlerden arsa almak yatırımcı için uygun değil. İmara açılmamış yerlerden kısmen alınabilir. Arazi kullanılacaksa, son kullanıcıysanız ya da son kullanıcılar için bina yapacaksanız ticari ya da konut fark etmez alabilirsiniz. Sonuç olarak yatırım için değil, son kullanıcı için uygun olur.

Çanakkaleye gelince bu bölge çok bilinmesine ve rağbet görmesine rağmen, birkaç yıl daha yatırımcı için kazançlı olmaya devam edecek. Bu süreç çok iyi değerlendirilebilir. Tabi belli yerleri için bunu söyleyebilirim.

Arazi yatırımında kaç yıl beklemek gerekiyor? (Ceyda H.)

Amaca göre değişir. Doğru arazi yatırımı ile 2-3 yıl içinde kazancınızı birkaç katına çıkartabilirsiniz. Tabi çok bilinçli   hareket edilerek yapılabilir. Bunun yanında ortalama bir bilgiyle alacağınız arazi her yıl %30 karlılık sağlar. Tabi üstünden elektrik hattı, altından doğal gaz hattı veya yol geçmiyorsa.

Yapı mı yoksa Arazi mi almalıyız? (Celal T.)

Amaca göre değişir. Doğru arazi yatırımı ile 2-3 yıl içinde kazancınızı birkaç katına çıkartabilirsiniz. Tabi çok bilinçli   hareket edilerek yapılabilir. Bunun yanında ortalama bir bilgiyle alacağınız arazi her yıl %30 karlılık sağlar. Tabi üstünden elektrik hattı, altından doğal gaz hattı veya yol geçmiyorsa.

Hisseli Arazi alınabilir mi? (Sezen P.)

Alınabilir ama her zaman ya da her yerden alınmaz. Çok iddialı bir yer ise %100 eminseniz alınır. Riski göze aldığınızda normalin çok üstünde kazanırsınız.

Yatırım için imarlı arsa mı tarla mı almalıyım? (Cihan S.)

Alacağınız yere ve bölgeye bağlı. Ayrımı doğru yapabilmek önemli. Spesifik olarak bilmek gerekiyor ancak o zaman yardımcı olabilirim. Genel düşündüğümüzde ise imar planları göz önünde bulundurularak alınacak her doğru tarla yatırıma uygundur. Arsa ise şehir merkezlerinde kelepir ise yatırım için anlamlıdır.

Yatırım için Arazide minimum bütçe ne olmalı? (Fatma Betül Ç.)

Çok bulunmamak suretiyle 25.000 TL- 30.000 TL civarından başlar ve yukarı doğru çıkar.

Arsa yatırımı için büyük metrekare mi yoksa küçük metrekareler mi almalıyız? (Bertuğ C.)

Benim tercihim hızlı hareket edilecek ise parça parça alınası yönünde. Yatırımı değiştirmek istediğimizde satışı hızlıca yaparak başka bir bölgeye yatırımı çevirebiliriz. Büyük tek parça aldığınızda kısa süre sonra satarken zaman kaybınız olur.

Büyük parça aldığımızda mutlaka üzerinden elektrik, yol, doğal gaz hattı gibi alt yapı ve üst yapı projeleri geçer.

İstanbul’da bir projede 240 bin TL 1+1 ev alacaktım. Yatırım amaçlı alacağım için daire yerine arsa alsam daha mı kazançlı olurum? (Ayhan D.)

Amaç paranızı değerlendirmek ise tabi ki arazi yatırımı kısa sürede çok daha fazla kazandırır. En azından, kötü ihtimal üstünden düşünürsek 3-4 yıl sonra şimdiki alacağınız bir daireden 1 tane daha aldırır kısa ve net.

Arsa, Arazi, Tarla ve Konut ile ilgili sorularınızı bana sorabilirsiniz.