Yatırım ve Doğru Yatırımcı

Yatırım ve Doğru Yatırımcı
2 Ekim 2019 Nursel Çökelek

Doğru yatırım ve doğru yatırımcının birbiri ile eşleşmesi çok önemlidir. Dikkat edilmesi gereken nokta yatırımcının tam olarak ne istediğidir , çünkü amaç yatırımın yatırımcıya hizmet etmesidir. Burada kritik SORU yatırımcının ekonomik durumu; yaşamdaki istekleri ve hedefleri, bu durum yatırımcının kimliğini niteliyor.

Bu çerçevede, yatırım uzmanlarında farklı seçenekler olması önemli oluyor.  Farklı profildeki yatırımcılarla çalışıyorum, onların taleplerine cevap vermek üzere, bende zaman zaman meslektaşlarım ile bir araya gelerek seçenekler çıkartıyorum.

Çalıştığım yatırım seçenekleri farklılıklar gösterebiliyor:

Yurtdışı enstrümanı; Örneğin 50.000 Euro’nun üzerinde parası olan bir yatırımcı Slovenya da  bir mülk aldığını zaman, kendisi  içinde 2-3 ay gibi bir süre zarfında Avrupa Birliği ülkesi üyelerinde serbest dolaşım alabiliyor. 4-5 ay gibi bir süre içinde de eşi ve çocukları da serbest dolaşım hakkı kazanıyor. Bu arada  Slovenya’da yaşam maliyeti çok uygundur. Eğer yatırımcının çocuğu üniversite çağındaysa bu ülke üniversitelerinden çok uygun koşullarda faydalanabiliyor.  Türkiye’deki özel üniversite eğitimi ile karşılaştırıldığında , eğitim kalitesi hem çok daha iyidir ve maliyetler çok daha düşüktür. Dünyada ilk 500 üniversitesi listesine girmiş üniversiteleri vardır.

İtalya ve Avusturya’yla sınırı olması Slovenya’yı Balkanların Avrupa’ya açılan  kapısı yapmakta. Turizm olarak baktığınızda aşık olunacak bir ülkedir. Turizmciler,  Slovenya’ya yaz ve  kış mevsiminde gitmeyin aşık olursunuz derler.

Slovenya’dan alacağınız konutu bir yıl sonra bile sattığınızda %17 kâr elde edersiniz ve bu oran Euro bazındadır. Bu karlılıkta yatırımcıyı en çok ilgilendiren sonuçtur. Yurtdışı yatırımında karlılığa ilave olarak sosyal kazançlarda ilave olmaktadır.

Daha büyük ve al- satçı yatırımcı ile  çalıştığımda ise;  İstanbul içinde kira getirisi olan ekspertiz değerinin bir miktar altında mülkler temin etmeye çalışırım.. Bu tip yatırımcıyla hızlı çalışmak gerekir. Al-satçı  diye tabir ettiğimiz bu yatırımcı kitlesi , mülkleri elinde kısa süre tutar ve satar. Bazen bu şekilde alımları yabancı yatırımcılar ve fonlar yapmakta. Bu tarz yatırımcıların taleplerini karşılamak her zaman kolay olmaz. Ciddi emekle çalışma ister. Bu tarz yatırımcılar sadece alım ve satımdaki kar marjına odaklanırlar.

Arazi yatırımcıları çeşitli sebeplerden dolayı yatırımlarını arazi üstünde değerlendirir. Kimisi parasını bankada tutmak istemez, kimisinin kira veya faize getirisine ihtiyacı olmayabilir , kimisinin yatırım bütçesi küçük olabilir , kimisi de daha önceden arazi yatırımında ciddi kazanç elde etmiş ve bunu devam ettiriyor olabilir. 20.000 TL ile başlayarak arazi yatırımı yapılabildiği için daha geniş yatırımcı kitlesi mevcuttur.

Yatırımcılarıma devletin yatırım yapmış ve  yapacak olduğu, özellikle sanayi için ayrılmış bölgenin çevresinde yatırım yaptırmaktayım.

Kendimde bu bölgelerde ayrıca yatırım yapıyorum ve Slovenya’da da yatırım yapmak istiyorum. Kendim almayacağım veya yatırım yapmayacağım hiçbir mülke yatırımcı mı yönlendirmem. Çünkü yatırımcılarımla bizlerin işi sürekli devam eder. Yatırımcıların parası ve mülkü hareket halindedir. Bir konut aldım içine girip yıllarca oturayım gibi bir hareket tarzı yoktur. Kısa dönemde ya da 3-4 yıl içinde hareket ettirilir ve mülk satılır

Çünkü amaç zaten para kazanmaktır.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*