fbpx

Koronavirüs ve Gayrimenkul Piyasası

Koronavirüs ve Gayrimenkul Piyasası
8 Nisan 2020 Nursel Çökelek

Çin’de başlayan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından 11 Mart 2020 tarihi itibariyle “Pandemi” olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok ülke hastalıkla mücadele ederken, bir yandan da sürekli tedbir alıyor.

Bu kapsamda ülkemizde yeni tedbirler alınıyor.(Kiralık konutlar ile ilgili henüz bir çalışma ve karar yoktur.) Kapanmak zorunda kalarak işini ifa edemeyen ticari mülklerde :

26/03/2020 tarihli mükerrer Resmi Gazetede yayımlandığı üzere, Kanunun Geçici 2’nci maddesi ile, 01/03/2020 tarihinden 30/06/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmayacaktır, Halihazırda yaşadığımız salgın nedenli imkânsızlık geçici niteliktedir. Somut olayın koşullarına göre akde tahammül süresi aşıldığı takdirde sözleşmenin feshedilmesi veya sözleşmeden dönülmesi mümkün olabilecektir. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile kapatılmayan işletmelerde ise ifa imkansızlığı sebebiyle sözleşmenin feshi söz konusu olamayacak, ancak uyarlama (kira bedelinde değişiklik yapılması) söz konusu olacaktır.

30/04/2020 tarihine kadar nafaka alacakları hariç icra iş ve işlemlerinin durdurulmasına karar verilmiştir. Ülkeler sosyal,sağlık,ticari,ekonomik, tarım alanlarında kendilerini Covid19 un getirdiği sonuçlara uyarlamaya çalışıyor. Dünya altüst olurken doğal olarak gayrimenkul ve emlak sektöründe de çeşitli sonuçları yaşayacak.

Gayrimenkulde Dijitalleşme

Gayrimenkul hareketliliği yavaşladı. Artık tüm çalışmalar da değişiyor. Dijital ortamlar çok daha fazla alıcı, tüketici ve mülk arasına girecek .Minimum temas ile hizmet vermek için bilgi ve teknik alt yapılar üstünde çalışmalar yapılıyor. Covid19 dan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacağı ortaya çıktı.Bununla beraber tüketiciler de normal yaşama döndüğünde
talepleri de değişmiş olacak.Büyük yada küçük müstakil evler, arazi, toprak alımı artacak. Kalabalık bölgelerden daha tenha bölgelere hareket olacak. İnsanlar kalabalık ile ilgili teması
azaltacak. Bazı sektörlerde işler daha fazla evlere taşınacak. Şu anda ise tek yapmamız gereken EVLERİMİZDE kalarak, minimum temas ile kural ve yasalar dahilinde hareket ederek, çalışmalarımızdan kopmadan en verimli şekilde süreci geçirmemiz.

SAĞLIKLA KALALIM
EVDE KALALIM
VERİMLİ VE FAYDALI KALALIM

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*