Tarla mı? Arsa mı?

Tarla mı? Arsa mı?
25 Ekim 2018 Nursel Çökelek

En önemli konu ne yapmak istediğiniz.

Eğer üstüne kısa vadede bina yapacaksanız arsa almalısınız. Uzun vadede bir planlamanız varsa 1/1000 ‘lik imar planına girmek üzere veya girmiş olan bölgeden alarak hem topraktan kazanç elde edersiniz, yapacağınız mülkte olması gerektiğinden daha değerli olur.

Eğer amacınız uzun dönemde kar etmek ve “Alayım dursun, ileride değerlendirilir” ise yerleşim yerlerine veya sanayi bölgeleri yakınlarında 1/5000 ‘lik planda olan bölgelerde tarla alabilirsiniz. Ortalama bir yerde alacağınız herhangi bir tarla size yılda %30 karlılık sağlar. (İstatistiksel veridir)

Eğer amacınız kısa vadede yüksek karlılık ve çok bekletmeden satmak ise biraz daha detaylara hakim olmanız veya konuyu bilmeniz yada bilen biri ile çalışmanız gerekmekte. Hızlı kazanç ve karlılıkta profesyonellik ön plandadır. Devletin master planlarını bilip, bölgelerde konuya hakim olarak hareket etmek yüksek ve hızlı kazanç sağlar. Arazilerin üstündeki ve altındaki (elektrik, doğalgaz hatları, yeraltı kaynakları vs. ) planları öngörebilmek, bölge kısa vade ve uzun vade planlarını bilmek önemlidir. Yüksek kazançta bu bilgiler sonucunda ortaya çıkar. Bu bölgelerden tarla alarak yatırım yaptığınızda, sonuçlarını 1-2 yıl içinde almaya başlarsınız. Ne yapmak istediğinizi bildikten sonra o doğrultuda birikimlerinizi değerlendirmek daha kolay olacaktır.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*