NEDEN ÇANAKKALE ‘DE ARAZİ ALMALIYIZ?

NEDEN ÇANAKKALE ‘DE ARAZİ ALMALIYIZ?
25 Ekim 2018 Nursel Çökelek

Türkiye’de herhangi bir yerde bir köprü yapıldığında, köprünün çevresi de hemen imara açılıyor. Bölge için hazırlanan 1/100 binlik yeni imar planında da Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün bulunduğu bölgelerin imara açılması öngörülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ’nın hazırladığı plan çerçevesinde Balıkesir ve Çanakkale ’nin bazı bölgeleri sanayi alanı olarak belirlenmiş. Sanayi alanı olarak belirtilen en dikkat çekici bölgeler ise Biga, Çan ve Bandırma. Bu ilçelerin sınırları içinde kalan 9 bin 800 hektarlık bir alan sanayi bölgesi olarak gösterilmiş.

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün her iki ayağının yükseleceği Lapseki ve Gelibolu bölgelerinde de sanayi ve tarım bölgeleri belirlenmiş. Her iki yakada imara açılan şehir merkezi,belde ve köylerde konut, ticari ve turizm alanları birbirinden ayrılmış. Ayrıca bölgeyi sanayi odakları için değerli kılan bir başka konuda coğrafi konumu. Bu bölge sanayilerinde üretilen mallar yapılacak olan limanlar ile Çanakkale Boğazı ’ndan direkt Avrupa’ya daha kısa sürede ulaşacak. Bu da hem lojistik açıdan maliyeti düşürecek, aynı zamanda üretilen mallar dünyaya daha hızlı ulaşacak.

Ortalama değerler üzerinden bakıldığında Çanakkale satılık arsa metrekare başına değerlerinin 2 yıllık süreç içerisinde 2 katına çıktığı görülüyor. 2016 yılı Şubat ayında 32 TL gibi bir rakama sahip olan metrekare başına ortalama arazi fiyatı değerinin, 2018 yılının Mart ayı itibarı ile 56 TL ‘ye ulaşmış olması, bu rakamlarla net bir şekilde ortaya koyuyor. Özellikle 3 aylık sabit bir ortalamanın ardından 2017 yılının Haziran ayından itibaren aynı yılın yaz aylarının sonunda ve takip eden bugüne kadar çok hızlı bir yükseliş trendine girmiş olması, bölgede arsa fiyatlarının da hızlı bir şekilde artmasına sebep oluyor.

Bölgenin stratejik konumu sebebiyle hem İzmir-İstanbul Otoyolu ile hemde hızlı tren ile bağlantısının bulunması hem de Çanakkale ‘den İstanbul ’a yeni bir yolu açacak olması değeri artırıyor. Lapseki ve Gelibolu’ya baktığımızda nüfus bakımından da şimdi olduğunun 3 katına kadar ulaşabileceğini öngörüyor. Son birkaç yıldır,bölgedeki değeri yüksek tüm arazilerin buraya ilk gelen yatırımcılar ve girişimciler tarafından değerlendirildiği dikkate alınırsa, bu bölgeden arsa almayı yeni düşünmeye başlamış kişilerin, yüksek değer kazanacağı düşünülen yerlerin dışında kalan noktaları değerlendirmeye alması gerekiyor. Özellikle Lapseki ’nin imara açık durumda bulunan köyleri, konut amacıyla yatırım yapmak isteyen kişiler için en ideal yerlerdir.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*