Neden Arazi Yatırımı Yapmalıyız?

Neden Arazi Yatırımı Yapmalıyız?
10 Temmuz 2018 Nursel Çökelek

Tarla, arsa, bağ, bahçe vb. nitelikli bir gayrimenkul satın almak toplumda “uzun vadeli yatırım” olarak kabul edilir. Genel görüş “bu yatırımların getirisinin çok olduğu ancak torunların faydalanabileceği” şeklindedir. Arazi yatırımlarında getirinin yüksek oranlı olması; o arazinin çevre gelişimi ile doğrudan ilişkilidir.

Dolayısı ile burada elde edilebilecek rant için körlemesine bir zaman akışından öte bölgesel gelişim süreci önemlidir. “Bir arazi alayım, kenarda dursun. İleride torunlarıma kalır.” görüşü yaygın olsa da bilinçli bir yatırım daha kısa zamanda daha fazla kazanç getirecektir.

Toplam nüfusun sürekli olarak artması, kentleşme oranının yükselmesi ve hayattan beklentilerin farklılaşması nedeni ile teoride “Kısa, orta ve uzun vadede arazi ve arsanın yapacağı prim, diğer tüm yatırım enstrümanlarını geçer.” Türkiye’de doğru lokasyonda, uygun zamanda alınmış bir arazi, tüm yatırım enstrümanlarının toplamından kısa, orta ve uzun vadede daha fazla getiri sağlar.

Ortalama olarak bilmeden aldığımız bir arazide bile yıllık %30 kazanç sağlanabilir. Profesyonel bilgi ve detaylar ışığında aldığımız arazide ise karlılıklar çok daha fazla olur.

  1. Konut ve iş yerinde bir maliyet vardır. Arsa ve arazide maliyet yok denilecek kadar azdır.
  2. Konut ve iş yerinde beklenti bitmiştir. Arsa ve arazide ise beklenti yüksektir. Aldığınız arazinin, arsaya dönüşmesi, yani imar uygulaması bile başlı başına bir beklentidir.
  3. Bütün para kazanma araçları bir efor ve zaman harcanması sonunda karlılık elde ederken, arazi yatırımı şayet doğru yapıldıysa kısa zaman içerisinde yüksek kazanç getirir.

 

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*