Çanakkale için Güney Marmara Kalkınma Raporları

Çanakkale için Güney Marmara Kalkınma Raporları
15 Kasım 2018 Nursel Çökelek

Devletin hedeflediği planlar doğrultusunda Güney Marmara Kalkınma Ajansı Raporlarında Çanakkale bölgesindeki gelişmeler de yer almaktadır.Bu raporlara dayanarak Çanakkale de, Gelibolu, Biga ve Çan ilçelerinde büyüme ve ilerleme bekleniyor.

Gerek hızlı tren, otoban, köprü, hava limanı ve liman projeleri ile sanayi bölgesinin değerlenmesi, tüm bunların sonuncunda da nüfus artışı olması planlanıyor. Biga ve Çan devletin yatırımlarının öncelikle yapıldığı bölgeler. İşte bu yüzden bu bölgeye yatırım yapmak için doğru zaman.

Devlet yatırımlarına, bölgede hızlı bir şekilde devam etmekte. Sanayide Karacabey-Bandırma hattına Biga ve Çan ilçeleri de bağlanacak. Bu bölgelerin dışında kalan ilçeler ise daha çok turizm ve tarım alanı olarak gelişecek.

Organize Sanayi Bölgeleri oluşturulurken tüm bölgenin yapısı da değişim ve gelişim sürecine girer. Bu doğrultuda bölgede uygulanan İmar planlarında da değişiklikler olur. Konut alanı, ticari ve konut alanları, kamusal alanlar imar planında belirlenir. Bu bölgelerde konut alanları oluşmaya başladıkça eğitim, hastane yapıları da yükselir. Bölgede ciddi bir nüfus artışı öngörülmekte. Devletin planına göre Çanakkale bölge nüfusunun 2023’de 3 katına çıkması planlanmakta.

Gelibolu, Biga ve Çan bölgesinde yeni imar planı doğrultusunda değişiklikler de yapılmaya başlanmakta ve konut, ticari+konut, Kamusal alanlar belirleniyor. Bölgede arazi fiyatlarında ciddi bir değer artışı oluşmakta ve son bir kaç yılda reel olarak görmekteyiz. Tüm bu planlar hayata geçmeye başladıktan sonra da bu reel artış devam edecek. Biga’da 2017 yılında m2 si 15-16 TL olan tarla vasfındaki araziler bu gün 30 -35 TL den alıcı bulmaktadır. Aynı şekilde Çan bölgesi 2017 yılında 7-9 TL den işlem görmekteydi, şu anda 15-20 TL den işlem görmekte. Gözden kaçırmamız gereken bir nokta ise devlet bölgeleri belirledi ve alt yapı çalışmaları yapılmaya başlandı.

 

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*