ARSA ARAZİ YATIRIMINDA NEDEN BİZ?

ARSA ARAZİ YATIRIMINDA NEDEN BİZ?
26 Temmuz 2018 Nursel Çökelek

ARSA ARAZİ YATIRIMINDA NEDEN BİZ?

Son dönemde konut fiyatlarındaki olumsuz performans emlak yatırımcısının alternatif yatırım yöntemleri aramaya itiyor.Bu noktada en çok tercih edilen alternatif yatırım araçları arsa ve arazi yatırımı olarak öne çıkıyor.Gelişmekte olan bölgelerde arsa ve araziler yatırımcılarına kısa sürede getiri sağladıkları için tercih edilmektedir. Gelişmekte olan bölgelerde ya da büyük şirketlerin yatırım yapacağı yerlerde yeterince beklendiğinde ,arsaların prim yapması kaçınılmaz oluyor.Yatırım yapılacak arsanın istenen amaca uygun nitelikte yerleşim ve imar imkanları sunma olanağı da dikkat edilmesi gereken diğer konular arasında yer alıyor.Yeni açılacak ve mevcut yollar,kavşaklara,diğer tüm ulaşım imkanlarına yakınlığı,açılmış veya açılacak ticari projelere,büyük alışveriş merkezlerine ,ofis veya üretim tesislerinin yoğunlaştığı ve ulaşım bağlantılarıyla desteklenen güçlü alt merkezlere,semt merkezlerine yakınlığının da incelenmesi gerekiyor. Gayrimenkul,arsa ve arazi yatırımı herkesin bilmediği ayrı uzmanlık gerektiren bir konudur.Yatırımcıların mutlaka uzmanı ile çalışması gerekir.Konut yada ticari bir binadan somut veriler vardır.Arazi ve arsada bölge ve bölgedeki gelişmeleri,şimdiki plan yapısı ,gelecekteki plan yapısını bilmek kazanç için çok değerli bilgilerdir ve uzmanlık gerektirir. Yatırım sadece satın almak ve beklemekten oluşan bir süreç değildir. Üç ana faktörden oluşmaktadır.

  • Doğru zaman tespiti ve arsa ve arazinin alınması
  • Arsa ve arazinin uygun zamana kadar bekletilmesi
  • Arsa ve arazinin doğru zamanda satılması

Arazi yatırımın en önemli ve zor evresi doğru yerde doğru seçimi yapmak.Değerli araziler sınırlı sayıda ve pahalı.Gelir sağlayan arazi geliştirme yöntemleri kullanarak plansız arazilerden planlanmış ve altyapısı sağlanmış yada sağlanacak arsalar olması önem kazanıyor.Gelişmeleri öngörmek ve şehirlerin gelişim potansiyeli taşıyan yerlerini diğer yatırımcılardan önce bulmak diğer önemli faktör.Bu tür öngörüleri işin uzmanı olmayan veye konuyu bilmeyen kişilerin yapması kolay olmuyor.İmar durumu ve koşullarını bilmeyen kişiler kolaylıkla yanlış yönlenebilir veya yönlendirilebilir. İkinci olarak,arsa ve arazinin bekletilmesi faktörü öne çıkıyor.Bölge gelişmeleri,imar durumu ,uygulamaları takibi ile yatırımcı beklentisi
doğrultusunda nasıl hareket etmek gerektiği önem kazanıyor. Kazanç elde etmek ise yatırım sürecinin 3. faktörüdür.Yeteri kadar beklemiş olduğu düşünülen arsanın ve arazinin satılması veya alternatif şekilde değerlendirilmesi gerekiyor.Bunun için de piyasanın yakından takip edilmesi,çevre gelişiminin ve fiyatların uygun olduğu bir pazarda satışın gerçekleştirilmesi gerekiyor İşte bu yüzden biz:

  1. Doğru zamanda, doğru yerde bulunarak kısa ve orta vadede maksimum kazanç elde edeceğimiz, sadece devletin yatırım yapacağı en az 1/100.000 imar planı hazırlanmış bölgelerde çalışıyoruz.
  2. Çalışacağımız bölge ile ilgili çok detaylı bir şekilde arazi yapısı durumları ile fizibilite çalışmaları yapıyoruz. (Elektrik ve doğalgaz hatlarını sulu tarım arazilerini belirliyoruz.)
  3. Fizibilite çalışmaları sonucunda sadece yatırım için uygun, proje içinde kalan arazilerin alımlarını gerçekleştiriyoruz.
  4. Arazi alımlarını aracı kişilerden değil, direkt olarak arazi sahiplerinden satın alıyoruz.
  5. Yatırımcımıza para kazandırırsak bizde para kazanıyoruz. Ne bizim ne de sizin riske atacak paranızın ve zamanınızın olmadığını biliyoruz.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*